سخنرانی روز روانشناس

به مناسبت روز روان شناس و مشاور مراسم بزرگداشتی از طرف سازمان نظام روان شناسی و مشاوره استان خراسان رضوی با همکاری شهرداری مشهد در مکان تالار بزرگ شهر برگزار گردید که در آن روان شناسان و مشاوران شهر مشهد و مدیران و کارشناسان شهری شهرداری مشهد حضور داشتند. در این مراسم آقای دکتر سید امیر امین یزدی رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره استان خراسان رضوی سخنرانی نمودند. با هم گزارشی کوتاه ازمطالبی که در این سخنرانی ایراد شد را می‌خوانیم.

ضمن گرامیداشت سالگرد تاسیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و تبریک روز روان شناس و مشاور باید اذعان کرد که مسیر طولانی ای طی شده تا جامعه به رشته های روان شناسی اعتماد پیدا کرده است که چنین رشته هایی نه فقط یک رشته دانشگاهی لوکس که در ویترین رشته های دانشگاهی تدریس شود بلکه علمی کاربردی و ضروری جهت بقا و سلامت جامعه است که باید مورد توجه جدی خانواده ها، آموزش و پرورش و مدیران کشور قرار گیرد. امروز رشته های روان شناسی از جاذب ترین رشته های دانشگاهی است. ادبیات روان شناسی در مطبوعات و رسانه های سمعی و بصری نشر گسترده ای پیدا کرده است و دیگر مراجعه به کلینیک های روان شناسی و مشاوره موضوعی پذیرفته شده است که جهت کمک به سلامت و رشد بهتر کودکان و بزرگسالان ضرورت دارد. امروز بسیاری از سازمان های اداری و صنعتی از مشاورین روان شناس جهت ارتقای عملکرد کارکنان استفاده می کنند و در شهرداری مشهد نیزکارگروه روان شناسی جهت بررسی مصوبات شهری از بعد روان شناختی شکل گرفته است. چنین تحولاتی نشاندهنده ارتقای سطح فرهنگی و علمی کشور عزیزمان ایران می باشد.

مدت مدیدی است که جامعه در حیطه های پزشکی و مهندسی به نقش علم و دانش بشر ساخته در ارتقای سلامت وصنعت پی برده است و پذیرفته است که جهت درمان بیماری به پزشک اعتماد نماید و یا جهت ساخت پل و ساختمان باید از قواعد مهندسی تبعیت نماید.  اما در حیطه علوم انسانی و رشته هایی مثل روان شناسی، جامعه شناسی و اقتصاد این اعتماد به تحقیقات و دانش علمی، جدید است و چنین تحول مبارکی نویدبخش توسعه کاربردی علوم انسانی در جامعه ایران می باشد. همانطور که پدیده های فیزیکی همانند بدن و طبیعت قانونمند عمل می کنند و علوم تجربی با کشف و بکارگیری این قانونمندی ها به سلامت و رفاه بشر کمک رسانیده است.

رفتارانسان ها شامل چگونگی تفکر، ادراک، خلاقیت، زبان و هیجان نیز قانونمند هستند و می توان با روش های علمی آنها را شناسایی و به کارگرفت. هر جا انسانی حضور دارد یعنی کارخانه، سازمان، مدرسه وخانواده، بالطبع رفتار نیزاز آنها سر می زند. لذا می توان با به کار بستن قانونمندی های کشف شده رفتاری تلاش نمود تا رفتارهای مطلوب ( خلاقیت در محیط کار، یادگیری در کلاس، احترام به قانون، عشق به مطالعه، احساس تعلق به شهر و ….) را در انسان ها شکل داد. علوم انسانی البته هنوز جوان است و باید توسط دانشمندان این حوزه توسعه یابد و ممکن است برای بعضی مسایل پاسخ قطعی نداشته باشد اما نکته مهم اینست که به جای تکیه بر باورهای شخصی و سلیقه ای، منطق پژوهش علمی در حوزه های علوم انسانی در سطح مدیران، نخبگان و جامعه پذیرفته شده است وچنین نگرشی در حال نضج و گسترش است. امید است تا نسل جدید دانشجویان روان شناسی و تعلیم و تربیت ایرانی همگام با دیگر دانشمندان دنیا بتوانند با گسترش دانش علوم انسانی باعث توسعه بهداشت روانی و کاهش آلام و رنج انسان ها شوند.    

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید